Hamlet - William Shakespeare

23. října 2013 v 18:23 | Lola Kiss |  Taháky na literaturu

Je spousta lidí, kteří jsou z tohoto díla nadšeni, ale já mezi ně nepatřím. Knížku jsem přečetla, protože jsem si chtěla rozšířit obzory, co se Shakespearovy tvorby týče. Číst to, mě přimělo hodně uvažovat o spoustě věcí, ale neřekla bych, že Hamlet, princ dánský, patří k Shakespearovým nejlepším tragédiím, k nejznámějším to ano.

William Shakespeare byl významný básník a dramatik v Anglii, za vlády královny Alžběty I. - doba rozvoje divadel a kultury. Napsal 37 divadelních her a 154 sonetů i další díla. Podle údajů by měl mít manželku a dvě děti, ale panují i názory, že jméno William Shakespeare je jen pseudonym. Raději bych si zachovala iluzi romantického básníka, ostatně právě proto vznikl romantismus.

Duch krále - Hamletova otce-, který se objeví na hradbách poví svému synovi Hamletovi, že jeho strýc ho zavraždil. Hamlet přísahá pomstu a jako část plánu pomstít se strýci, je hraní šílenství. Bohužel svým hraním přivodil Ofélii, která ho milovala, skutečné šílenství, až neunesla Hamletovo chování a spáchala sebevraždu.

Hamlet se svým přítelem Horaciem pozorovali krále Claudia během divadelní hry, kterou napsal sám Hamlet. Herci předváděli hru s názvem Gonzagova vražda, kde Hamlet popsal vraždu vlastního otce. Král Claudius - Hamletův strýc- se prozradí a Hamlet se pokusí pomstít svého otce smrtí jeho vraha. Bohužel si splete muže skrytého za oponou, omylem zavraždí Polonia - otce Ofélie.

Po této událostí Hamlet opouští zemi a za čas se vrací zpátky, aby dokončil pomstu. Jenže vše se zvrtne a nakonec umírají všechny hlavní postavy kromě Horacia, kterého Hamlet donutil vyprávět příběh dál a nespáchat sebevraždu.

Hamlet je komplikovaná a melancholická postava, která předstírá šílenství kvůli dosažení pomsty za vraždu svého otce.

Král Claudius toužil po moci a neváhal užít jakýchkoli prostředků (rčení: jít i přes mrtvoly - N. Machiavelli)

Horacio byl Hamletův oddaný přítel, který nechtěl žít bez svého přítele Hamleta. (jméno odkazuje na řečníka, filozofa)

Rosencrantz a Guildenstern byli Hamletovi falešní přátelé, kteří ho neváhali zradit, když jim král Claudius slíbil odměnu.

Na vzdělanost autora, který promlouvá přes postavu Hamleta lze poukázat několika způsoby, např.: často se opírá o přední antické výrazné osobnosti - Seneca, Caesar, Nero či dokonce král Priam a jeho vražda. Dalším výrazným prvkem je pohrdání slov ženského rodu: ta Štěstěna, ta královna, ta Ofélie. Hamlet své falešné přátele definuje tím, že jim věří jako jedovatým hadům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama