Dekameron - Giovanni Boccaccio

15. října 2013 v 9:30 | Lola Kiss |  Taháky na literaturu
Autor: Giovanni Boccaccio
Renesanční básník a novelista původem z Itálie, kde prožil většinu svého života v 14. století. Narodil se do doby, kdy tehdy špatně interpretovaná nemoc - mor, způsoboval pády králů a celých měst. Přesto se našlo pár lidí, kteří odolali, jak dokazuje Boccaccio ve svém díle Dekameron.

Dekameron
Příběh se dovíjí v městě zasaženém smrtelnou nákazou, a skupina mladých lidí, kteří se setkají v kostele, se rozhodnou spojit se a utéct do hor, kde si vyprávějí příběhy. Jména hrdinů příběhů se vytváří podle jejich vlastností a vzhledu. Pampinea, Filomena, Pamfilo, Filostrato, Dioneo, Elisa, Fiammetta, Emilia, Lauretta a Nefile - hodně jmen a většinou by se mohlo zdát, že mají co dočinění s vírou v Boha (př. Nefile - potomek padlého anděla)

V odlehlé oblasti stráví přibližně dva týdny, vypráví si příběhy a na konci každého dne se také zpívá či veršuje, taktéž podle tématu pro daný den. Giovanni se prokazuje jako velmi dobrý vypravěč, který popíše 100 různých příběhů, ke konci však s podobnými jmény nebo přímo s nabídnutím pokračování - spin offy k předchozímu příběhu.

Nejzajímavější mi přišel příběh, kde si vdaná žena sežene milence s pomocí kněze. Kněz jí nevědomky dělá prostředníka a posílá tak milenci vzkazy. Vše začalo stížností mladé paní na potulujícího se mladíka, který se k ní dostal oknem. Kněz vyhřeší mladému muži, a ten se další den dostaví k mladé paní způsobem, jaký popsala knězi - oknem. A tak to pokračuje...

Charakteristickým rysem v Dekameronu je Boccaccio-ův ostrovtip zaměřený na církev. Dává okatě najevo, že nehodlá podporovat církevní "bludy", které šíří: př.: péro z archanděla Gabriela, vykrádání hrobu mrtvého (živý člověk - zloděj - sáhne na jiné zloděje, a ti se vyděsí). Boccaccio byl právě kvůli svým názorům odsuzován a jeho dílo zakazováno, s postupem času se však dílo stalo populárnějším.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama