ANO či NE

26. října 2013 v 18:14 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Celý náš život je utvářen neustálými volbami. S každou vteřinou musíme volit mezi černou nebo bílou, čajem nebo kávou, špatným nebo dobrým. Rozhodujeme se v podstatě bez našeho vědomí, pohneme rukou, aniž bychom na to museli myslet jako na volbu.

Díky své zvědavosti jsem si vyhledala ve slovníku českých synonym ABZ definici pro rozhodnutí: nařízení, výnos, vůle a názor. V podstatě se jedná spíše o právní definici, ale slovo vůle a názor jsou podle mne, mnohem výstižnější.

Dalo by se říci, že celý náš život se skládá z voleb, které jsou ovlivněny jak okolím, tak i naší výchovou a vírou v to, co je bráno jako dobré či naopak špatné. Nelze se rozhodnout, co zvolit nebo koho, aniž bychom nebyli ovlivněni dalšími faktory a činiteli.

Svou vůlí se můžeme přiklonit k jednoznačnému rozhodnutí, že tahle volba je ta správná a tudíž ji následně můžeme provést. Ale jako na potvoru přispěchá hned názor, který dokáže obrátit dříve zvolené na ruby. A my změníme názor. Společnost nemusí uznávat stejná stanoviska jako jednotlivec, což se projevuje jak v médiích, tak v otevřených diskuzích.

K čemu bych se přiklonila? Je krásné mít možnost volby a volit. Ale krásnější by bylo, kdyby se naše volba dokázala prosadit a více lidí by ji následovalo. Není tajemstvím, jaké množství lidí jedná podle své vůle, a ti ostatní jen následují názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama