Zkrocení zlé ženy - William Shakespeare

29. září 2013 v 10:09 | Lola Kiss |  Taháky na literaturu
Autor: William Shakespeare

Nevzpomínám si, jestli jsem přečetla nejprve knihu nebo shlédla film s Elizabeth Taylor v hlavní roli. Každopádně můžu potvrdit, že je to zajímavé a působivé čtení. Shakespeare tím dokazuje, že si umí poradit s mnoha žánry ve svém oboru - tragédie, poezie (sonety) a v tomto případě komedie.

William Shakespeare byl významný básník a dramatik v Anglii, za vlády královny Alžběty I. - doba rozvoje divadel a kultury. Napsal 37 divadelních her a 154 sonetů i další díla. Podle údajů by měl mít manželku a dvě děti, ale panují i názory, že jméno William Shakespeare je jen pseudonym. Raději bych si zachovala iluzi romantického básníka, ostatně právě proto vznikl romantismus.

Hlavní postavou je svérázná Kateřina, která má jemnou mladší sestru Biancu. Obě žijí jen s otcem - obchodníkem, který se dcerám snaží najít manžele. Problém spočívá v tom, že za Biancou chodí zástupy nápadníků, ale Kateřina je svým vzdorovitým chováním odhání. Jejich otec stanovil podmínku, že se jako první musí provdat Kateřina a pak Bianca.

Mladý nápadník Lucentio se zajímá o Biancu, a tak vyhledá nápadníka pro Kateřinu, drzého Petruccia. Kateřina svého nápadníka odmítá, ale Petruccio ji svým neurvalým chováním zaskočí a nakonec během jejich hádky se dohodne svatba. Lucentio má tedy volnou cestu k Biančině srdci a v přestrojení za učitele proklouzne do jejich domu.

Petruccio, který si vzal Kateřinu, odjel do svého zchátralého domu, kde Kateřinu učí jak být hodnou manželkou. Nejsou to zrovna metody, jaké bychom akceptovali v dnešní době, ale tehdy se na to pohlíželo jinak. Kateřina se pak postupem času stane milou manželkou, milující svého muže. Jako příklad uvedu zmínku, že v Anglii jeden muž nechal svou neposlušnou ženu zbičovat a pak ji na dva dny zavřel do stažené kůže, která byla uvnitř vysypána solí.

Lucentio odhalí pravdu o svém původu Biančině otci a ten jim dá své požehnání. Při svatební hostině se muži - Petruccio, Lucentio a Gremio (bývalý nápadník Bianky, teď manžel jiné) - vsadí, která manželka přijde. Přišla jediná Kateřina, protože Bianca stejně jako manželka Gremia odmítly a nechaly vzkaz, aby si muži došly za nimi.

Na konci mi to jednoduché doznání vykouzlilo úsměv na tváři, protože se hodná dívka ukázala ve své pravé podobě, a ta která byla na začátku jako fúrie, proměnila se do hodné ovečky se smyslem pro humor.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama