Romeo a Julie - William Shakespeare

21. září 2013 v 16:55 | Lola Kiss |  Taháky na literaturu
Autor: William Shakespeare

Stejně jako mnoho jiných vrstevníků jsme četli tuhle knihu, ale jen málokdo se k ní také vrátí. Když někdo zmíní Romea a Julii, naskočí mu na mysl film s Leonardem Di Capriem nebo i starší interpretace s úžasnou hudbou. Také si může vybavit film s Gwyneth Paltrow - Zamilovaný Shakespeare, kde se odehrálo celé dílo.

William Shakespeare byl významný básník a dramatik v Anglii, za vlády královny Alžběty I. - doba rozvoje divadel a kultury. Napsal 37 divadelních her a 154 sonetů i další díla. Podle údajů by měl mít manželku a dvě děti, ale panují i názory, že jméno William Shakespeare je jen pseudonym. Raději bych si zachovala iluzi romantického básníka, ostatně právě proto vznikl romantismus.

Samotné dílo je jeho nejznámějším kousek, protože téma zakázané lásky s tragickým koncem, je velmi zajímavé a vezme vás za srdce.

Hlavními postavy jsou Julie z rodu Kapuletů a mladý Romeo Montek, kteří se jednou potkají na plese, kam se vkrade mladý Romeo. Zamilují se a své city si vyznají v proslulé balkónové scéně, kde se intimita projevuje kladením osobních zájmen a volbou slov. Odtud také pochází nejslavnější citát: Co růží zvou, zváno i jinak, vonělo by stejně.

Není tajemstvím, že téma dvou znepřátelených rodů a mladé lásky, která by je měla spojit, se vyskytlo i v minulosti.
Proto je hezké na konci slyšet blýskání na lepší časy, kde se rodiny usmíří nad hrobem svých dětí: A tak bude srdce jímat znova, žal Jůliin a bolest Romeova.

Romeo Montek je mladík, který svou první nešťastnou lásku k Rosalindě zapomene v okamžiku, kdy potká Julii. Díky své temperamentní postavě nedokáže zabránit v osudné střetu mezi Monteky a Kapulet, kdy zabije Juliina bratrance a propadne melancholii, typickou pro jeho povahu.

Julie Kapuletová je mladá čtrnáctiletá dívka, kterou rodiče bedlivě střeží, ale hlavní vliv na ni má její chůva. Bezhlavě se zamiluje do Romea a kvůli svému mládí nehledí na následky, a je ochotná vzdát se své vlastní rodiny kvůli lásce k němu.

Kniha splňuje všechny stupně stanovené pro tragédii a mezi nejlepší překladatele u nás je považován J. V. Sládek. Také je důležité užití jambického pentametru, který se u nás v literatuře objevuje u Máchy v Máji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama