Jak jsem vyhrál válku - Patrick Ryan

14. září 2013 v 18:52 | Lola Kiss |  Taháky na literaturu
Autor: Patrick Ryan
Dílo: satyrická próza zaměřená na druhou světovou válku

Psáno z pohledu úslužného poručíka Goodbodyho z britské armády, který se snaží navrátit do své dvanácté čety Čtvrtého mušketýrského důstojnost a vznešenost. Samozřejmě se mu to nedaří a jeho naivita skýtá četné možnosti pro pobavení.

Poručík Goodbody pracoval jako účetní, a narukoval s jediným cílem: pomáhat a chránit vlast. Odmítá si připouštět, že by válka mohla znamenat jen válčení o pití a snadné navazování vztahů s ženami lehkých mravů.

Nejprve se s ním potkáváme, když líčí svůj postup v armádě, podle něho za své výborné výsledky. Pravdou zůstává, že si ho přehazovali z jednoho oddělení do druhého, neboť objevil vždy nedostatky. První nedostatek objevil ve výplatní listině, kde bylo uvedeno více mužů než je v skutečnosti - velitel si přivydělával bokem. Druhý nedostatek zahrnoval skladníka, který zásoboval nejen vojáky, ale i svou domácnost. Třetí nedostatek zaznamenal Goodbody v kuchyni, kde si kuchař odkládal jídlo i pro svou domácnost. A tak se voják Goodbody dostal do důstojnického kurzu a stal se z něho poručík, který svými dlouhými proslovy a postoji k válce dováděl "své vojáky" - dle jeho slov - k šílenství.

Goodbody procestuje Afriku, Řecko, Francii a Německo. K jeho smůle se mu pokaždé stane něco nemilého, př.: Goodbody měl v Řecku osvobodit nemocnici od naléhání ELASu, řecké organizace, která neustále vyprovokovávala nepokoje. Odhodlaně se vypravil i se svými muži za cílem, ale cestou se ztratili, protože místní malí kluci jim měnili značky. Když se konečně probojoval se svými muži do nemocnice, zjistil, že v nemocnici panuje klid a nikde nejsou žádné uvězněné sestřičky. Ukázalo se, že vrchní sestra je velmi rázná dáma a rychle ho vypoklonkovala ven, stejně tak jako velitele ELASu.

Postavy: poručík Goodbody, vojín Drogue a Clapper, desátník Hink, seržant Transom

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama